Bir Bardak Kaç ml

bir bardak kaç ml
Bir Bardak Kaç ml

Bir Bardak Kaç ml

Tarif hazırlamanın en önemli noktası doğru malzemenin doğru bir şekilde ölçülendirilmesidir. Bir malzemenin ölçülendirilmesi, kütle ölçmek için kullanılan kilogramın veya sıvı hacim ölçüsü litrenin oranlanması ile gerçekleştirilir. Yani katı malzemeler gram, kilogram ; sıvılar mililitre, santilitre, litre gibi değerler ile ölçülürler. Bu şekilde ölçümlendirmeye “teknik ölçü” denir.
Bir diğer ölçülendirme şekli de mutfaklarda bulunan su ve çay bardağı; yemek, tatlı ve çay kaşıkları gibi ekipmanlar ile gerçekleştirilendir. Mutfak ekipmanları ile gerçekleştirilen bu ölçülendirmeye “pratik ölçülendirme” adı verilir.
Dr. Oetker tariflerinde “teknik ölçü” kullanılır. Aynı zamanda, mutfaklarında terazi ve ölçü kabı bulundurmayan tüketiciler için de “teknik ölçülere” karşılık gelen “pratik ölçüler” de malzeme listesinde yer alır. Aşağıda yer alan tablo da bu amaç için düzenlenmiştir. Ayrıca videoda örnek ekipmanları bulabileceksiniz.

Dr. Oetker Deneme Mutfağı siz tarif sever tüketicilerimize tariflerinizi hazırlarken her zaman“teknik ölçü” kullanmanızı tavsiye eder. Bunun için mutfağınızda terazi, ölçü kabı, ölçü kaşıkları bulundurmanız gerekmektedir. “Teknik ölçülendirme”, Dr. Oetker Deneme Mutfağı tarafından denenmiş ve tavsiye edilen bir tarifin veya sizin geliştirdiğiniz bir tarifin başarılı olmasını garantileyecektir.

Sıvılarda milimetre ölçümü

Sıvılarda milimetre ölçümü

 

Ölçü Sıvı olarak hacmi Eşdeğeri
1 su bardağı 200 ml 2 çay bardağı
1 çay bardağı 100 ml 10 yemek kaşığı
1 yemek kaşığı 10 ml 2 tatlı kaşığı
1 tatlı kaşığı 5 ml

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir