Canonical Yoast Kullanımı

Kurallı bir URL, arama motorlarına belirli benzer URL’lerin gerçekte aynı olduğunu söylemenizi sağlar. Bazen birden fazla URL’de (veya hatta birden fazla web sitesinde) bulunabilecek ürünleriniz veya içeriğiniz olabilir, ancak canonical URL’ler (rel = canonical özelliğine sahip HTML bağlantı etiketleri kullanarak), bunları sıralamalarınıza zarar vermeden sitenizde kullanabilirsiniz.

Rel = canonical öğesi, genellikle “canonical link” olarak adlandırılır, web yöneticilerinin yinelenen içerik sorunlarını önlemesine yardımcı olan bir HTML öğesidir. Bunu, bir web sayfasının “tercih edilen” sürümü olan “canonical URL” yi, orijinal kaynağı bile belirterek yapar.İyice kullanarak bir sitenin geliştirir SEO .

Fikir basit: Eğer aynı içeriğin birkaç benzer versiyonuna sahipseniz, bir “canonical” versiyon seçtiniz ve arama motorlarını ona yöneltiyorsunuz. Bu,  arama motorlarının sonuçlarında içeriğin hangi sürümünü göstereceğini bilmediği yinelenen içerik sorununu çözer  . Bu makale, onları nasıl ve ne zaman kullanacağınızı ve yaygın hatalardan nasıl kaçınacağınızı açıklar.

Rel’in SEO avantajı = canonical

Benzer URL’lerin her kümesi için uygun bir canonical URL seçmek, sitenizin SEO’sunu geliştirir. Bunun nedeni, arama motorunun hangi sürümün kurallı olduğunu bilmesidir; bu nedenle, tüm farklı sürümleri işaret eden tüm bağlantıları, canonical sürümüne bağlantılar olarak sayabilir. Bir canonical belirlemek kavram olarak 301 yönlendirmesine benzer, ancak aslında yeniden yönlendirmeden.

Rel = canonical’ın tarihi

Şubat 2009’da Google , Bing ve Yahoo!  canonical bağlantı elemanını tanıttı – geçmişi hakkında bilgi edinmek istiyorsanız,  Matt Cutts’un gönderisi  en net açıklamayı veriyor. Fikir basit olsa da, nasıl kullanılacağının özellikleri genellikle karmaşıktır.

Canonicalleşme süreci

 İronik yan not

Canonical terimi, Yeni Ahit’in canonical İncilleri olarak adlandırılan ve orijinal olarak kabul edilen ve orijinal olarak kabul edilen kutsal kitapların bir listesinin bulunduğu Roma Katolik geleneğinden gelmektedir. Buradaki ironi, Roma Katolik kilisesini yaklaşık 300 yıl sürdüğü ve canonical listeye çıkacak çok sayıda kavga ettiği ve sonunda aynı hikayenin dört versiyonunu seçtikleri…

Bir ürünün URL’si için birkaç seçeneğiniz olduğunda, kanonlaştırma, bunlardan birini seçme işlemidir. Çoğu durumda, açık olacaktır: bir URL diğerlerinden daha iyi bir seçim olacaktır. Bazı durumlarda, bu kadar açık olmayabilir, ancak o zaman bile hala oldukça basit: sadece birini seçin!URL’lerinizi kanuna düşürmemek, URL’lerinizi  kanonize etmekten her zaman daha kötüdür.

Kurallı URL’ler nasıl ayarlanır?

Rel = canonical kullanmanın doğru örneği

Aynı sayfanın iki sürümü olduğunu varsayalım, her biri tam olarak -% 100 – aynı içerik. Tek fark, sitenizin ayrı bölümlerinde olmalarıdır ve bu nedenle arka plan rengi ve etkin menü öğesi farklıdır – işte bu. Her iki sürüm de diğer sitelerden ilişkilendirildi, bu nedenle içeriğin kendisi açıkça değerli. Peki arama motorları sonuçlarda hangi sürümü göstermelidir?

Örneğin, bunlar URL’leri olabilir:

 • http://ornek.com/wordpress/seo-plugin/
 • http://ornek.com/wordpress/plugins/seo/

Bunun için rel=canonicalicat edildi ve ne yazık ki, özellikle çok sayıda e-ticaret sisteminde bu oldukça sık gerçekleşir. Bir ürünün oraya nasıl ulaştığınıza bağlı olarak birkaç farklı URL’si olabilir. Bu durumda rel=canonicalaşağıdaki gibi başvuruda bulunabilirsiniz :

 1. İki sayfanızdan birini canonical sürüm olarak seçin. Bu en önemli olduğunu düşündüğünüz sürüm olmalıdır. Önemsemiyorsanız, en fazla bağlantıya veya ziyaretçiye sahip olanı seçin ve diğerleri eşitse, yazı tura atın. Sadece seçmen gerekiyor.
 2. Canonical olmayan sayfadan canonical olana bir rel = canonical bağlantı ekleyin. Dolayısıyla, en kısa URL’yi kurallı URL’miz olarak seçersek, diğer URL <head>, sayfanın bölümündeki en kısa URL’ye bağlantı kurar – şöyle:
  <link rel = "canonical" href = "http://ornek.com/wordpress/seo-plugin/" />

  Bu kadar. Ne fazla ne eksik.

Bunun yaptığı, iki sayfayı bir arama motorunun bakış açısıyla bir içine “birleştirmek”. Kullanıcıyı yönlendirmeden “yumuşak yönlendirme” dir. Her iki URL’nin bağlantıları artık URL’nin tek canonical sürümü olarak sayılıyor.

Yoast SEO’da canonical ayarı

Bizim  Yoast SEO WordPress eklentisi  size Eklenti ayarlarında birkaç sayfa türlerinin canonical olanı değiştirmenizi sağlar. Bunu yalnızca kurallı olanı geçerli sayfanın URL’sinden farklı bir şeyle değiştirmek istiyorsanız yapmanız gerekir. Yoast SEO, zaten bir WordPress kurulumunda hemen her sayfa türü için doğru canonical URL’yi oluşturuyor.

Gönderiler, sayfalar ve özel gönderim türleri için, kurallı metni, Yoast SEO meta kutusunun gelişmiş sekmesinde düzenleyebilirsiniz:link verme Canonical

Kategoriler, etiketler ve diğer taksonomi terimleri için, onları Yoast SEO meta kutusundaki aynı yerde değiştirebilirsiniz. Başka gelişmiş kullanım durumlarınız varsa wpseo_canonical filter, Yoast SEO çıktısını değiştirmek için de kullanabilirsiniz .

Canonical URL’leri ne zaman kullanmalısınız?

301 yönlendirmesi mi yoksa kurallı mı?

Bir 301 yönlendirmesi yapıp yapmama konusunda emin değilseniz ya da bir kurallı ayarlamayı bilmiyorsanız, ne yapmalısınız? Cevap basit: Olmaması gereken  teknik nedenler olmadıkça, her zaman bir yönlendirme yapmanız gerekir  . Kullanıcı deneyimine zarar vereceği veya sorunlu olacağı için yönlendirme yapamıyorsanız, bir kurallı URL belirleyin.

Bir sayfanın kendine referans kurallı URL’si olmalı mı?

Yukarıdaki örnekte, canonical olmayan sayfayı canonical sürümle ilişkilendiririz. Ancak bir sayfa bir rel = kendisi için kurallı mı olmalı? Bu soru SEO’lar arasında çok tartışılan bir konudur. Yoast’ta, her  sayfada bir canonical bağlantı öğesinin olmasını şiddetle tavsiye ediyoruz  ve  Google bunun en iyisi olduğunu onayladı . Çünkü çoğu CMS, içeriği değiştirmeden URL parametrelerine izin verecektir. Bu nedenle, bu URL’lerin tümü aynı içeriği gösterir:

 • http://example.com/wordpress/seo-plugin/
 • http://example.com/wordpress/seo-plugin/?isnt=it-awesome
 • http://example.com/wordpress/seo-plugin/?cmpgn=twitter
 • http://example.com/wordpress/seo-plugin/?cmpgn=facebook

Sorun şu ki, URL’nin en temiz sürümüne işaret eden sayfada kendiliğinden referans veren bir canonical yoksa, bundan etkilenme riskiniz vardır. Kendiniz yapmazsanız, başkası bunu yapabilir ve yinelenen bir içerik sorununa neden olabilir, bu nedenle sitenizdeki URL’lere canonical olarak kendini referanslama eklemek iyi bir “savunma” SEO hareketidir. Neyse ki, bizim  Yoast SEO eklentisi  bunu sizin için yapar.

Etki alanları arası canonical URL’ler

Belki de birkaç alanda aynı içeriğe sahipsiniz. İçeriğin kullanıcıları için uygun olduğunu düşündükleri için, diğer web sitelerinden gelen makaleleri kendi başlarına yeniden yayınlayan siteler veya bloglar vardır. Geçmişte, Yoast.com’dan makaleleri yeniden yayınlayan web sitelerimiz de vardı ( açıkça izniyle ), ancak bu makalelerin her birinin HTML’sini incelemiş olsaydınız, orijinalimizi gösteren bir rel = canonical bağlantı buldunuz. makale. Bu, makalenin sürümüne işaret eden tüm bağlantıların canonical sürümümüzün sıralamasına göre sayılması anlamına gelir. İçeriğimizi kitlelerini memnun etmek için kullanıyorlar ve biz de bundan açıkça faydalanıyoruz. Herkes kazanır.

Hatalı canonical URL’ler: genel sorunlar

Yanlış bir rel = canonical uygulamanın nasıl büyük sorunlara yol açabileceğine dair birçok örnek vardır. Ana sayfasındaki canonical öğenin bir makaleye işaret ettiği, yalnızca ana sayfalarının arama sonuçlarından kaybolduğunu görmek için birkaç site gördüm. Rel = canonical ile asla yapmamanız gereken başka şeyler var. İşte en önemlileri:

  • Sayfa 1’de sayfalandırılmış bir arşivi kurallılaştırmayın. Sayfa 2’deki rel = sayfa 3’ü göstermelidir. Sayfa 1’e işaret ederseniz, arama motorları aslında daha derin arşiv sayfalarındaki bağlantıları endekslemeyecektir…
  • Onları% 100 spesifik yap. Çeşitli nedenlerden ötürü, birçok site protokol-göreceli linkleri kullanır, yani http / https bitini URL’lerinden bırakırlar. Bunu canonicallerin için yapma. Bir tercihin var, öyleyse göster.
  • Kurallı isteğinizi URL’ye dayandırın. Canonical durumunuzu oluştururken geçerli sayfaya erişmek için kullanılan etki alanı veya istek URL’si gibi değişkenler kullanıyorsanız, yanlış yaparsınız. İçeriğiniz kendi URL’lerinin farkında olmalıdır. Aksi takdirde, aynı içeriğe hala sahip olabilirsiniz – örneğin – example.com ve www.example.com’da ve her birinin kendilerine canonical davranmasını sağlayabilirsiniz.

  Birden çok rel = sayfadaki canonical bağlantılar tahribata yol açar. WordPress eklentilerinde bununla karşılaştığımızda, bunu yapan geliştiriciye ulaşmaya çalışıyoruz ve onlara yapmamayı öğretiyoruz, ama yine de oluyor. Ve olduğu zaman, sonuçlar tamamen tahmin edilemez.

  rel = canonical ve sosyal ağlar

  Facebook ve Twitter, rel = ‘un kurallarına uyuyor ve bu garip durumlara yol açabilir. Facebook’ta başka bir yerde canonical işaret olan bir URL paylaşırsanız, Facebook canonical URL’deki ayrıntıları paylaşacaktır. Aslında, başka bir yerde kurallı bir işareti olan bir sayfaya “beğen” düğmesi eklerseniz, geçerli URL için değil, canonical URL için benzer sayısı gösterir. Twitter aynı şekilde çalışır.

  Rel = canonical’ın gelişmiş kullanımları

  Google ayrıca  bir canonical bağlantı HTTP başlığını da  destekler . Başlık şöyle görünür:

  Bağlantı: <http://www.example.com/white-paper.pdf>; 
   rel = "canonical"
  

  Canonical bağlantı HTTP başlıkları, PDF’ler gibi dosyaları kanonlaştırırken çok yararlı olabilir, bu nedenle seçeneğin mevcut olduğunu bilmek iyidir.

  Rel = canonical kullanarak çok benzer sayfalarda

  Bunu tavsiye etmememe rağmen  ,  kesinlikle çok = agonical olarak rel = canonical kullanabilirsiniz. Google, çok farklı bir içerik parçasını başka bir içerik parçasına kanonize edebileceğiniz neredeyse saçma bir dereceye kadar onurlandırır. Ancak, Google bunu yaparken sizi yakalarsa, sitenizin kurallarına güvenmeyi durduracak ve böylece size daha fazla zarar verecek …

  Rel = canonical komutunu hreflang ile birlikte kullanma

  Ayrıca , hreflang’a olan nihai rehberimizde canonical hakkında konuşuyoruz  . Bunun nedeni   , hreflang’ı kullanırken, her dilin canonical noktanın kendisine işaret etmesi çok önemlidir. Hreflang’ı uygularken canonical olarak nasıl kullanıldığını anladığınızdan emin olun, aksi takdirde tüm hreflang uygulamanızı öldürebilirsiniz.

  Sonuç: rel = canonical güç aracıdır

  Rel = canonical bir SEO araç kutusundaki güçlü bir araçtır, ancak herhangi bir elektrikli el aleti gibi, kendinizi kesmek kolay olduğu için akıllıca kullanmalısınız. Daha büyük siteler için, kurallılaştırma işlemi çok önemli olabilir ve önemli SEO geliştirmelerine yol açabilir.

Bir yorum

 1. Çok güzel.
  faydalı oldu benim için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir