Ücretsiz WP Smush Görüntü Sıkıştırma Eklentisi ile WordPress Hızlandırma

[av_dropcap1]G[/av_dropcap1]örüntü sıkıştırma programları, sitenizin yüklenme süresini hızlı tutmaya yönelik önemli bir eklentidir. Şayet sayfalarınız büyük ve ağır görüntüler ile doluysa, yüklenmesi gerçekten çok zaman alacaktır. Şunu aklınızdan hiç çıkarmayın; hiç kimse yavaş bir web sitesini sevmez.

Web sitesi hızı, giderek daha önemli bir arama motoru sıralama faktörü haline geliyor. Öyle ki, Google site hızını sıralama algoritmasında daha önemli faktörlerden biri haline getirdi.

Peki, resimlerinizi tam olarak nasıl optimize ediyorsunuz ve sitenizi nasıl hızlandırıyorsunuz?

En favori görüntü optimizasyon eklentisi WP Smush , görüntülerinizi gizli, hantal ve gereksiz bilgilerden arındırarak kaliteden ödün vermeden dosya boyutunu minimize ediyor. WordPress için en popüler görüntü sıkıştırma eklentisi Smush  1.000.000’den fazla aktif yükleme ile en yaygın kullanılan görüntü sıkıştırma eklentisidir.

Bu yazıda, görüntü sıkıştırma hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve görüntü dosya boyutlarınızı azaltma, web sitenizin performansını artırma ve SEO’nuzu artırma için WP Smush’ı nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

Görüntü Sıkıştırmada Bilmeniz Gerekenler

Görüntü sıkıştırma, insan gözü ile algılanabilme imkanı olmayan görüntü içindeki gereksiz veri ve fazlalığı en aza indirgeme işlemidir. Görüntüleri daha tasarruflu saklamanızı ve iletmenizi sağlar. Görüntü sıkıştırma, görüntü boyutlarını önemli ölçüde azaltabilmektedir bu da site optimizasyonunda çok önemli bir adımdır.

Görüntü sıkıştırma ile mümkün olan en yüksek görüntü kalitesi ve mümkün olan en düşük dosya boyutu arasında bir denge elde etmeniz çok önemlidir. Bir sonraki bölümde farklı görüntü formatları için ayrıntılı olarak inceleme yapacağız.

Görüntü Sıkıştırma Nasıl Çalışır?

Görüntü sıkıştırma algoritmik olarak elde edilir; sıkıştırma programında her biri kendi çalışma mekanizmasına sahip olan birkaç sıkıştırma algoritması vardır.  Run-length encoding olarak adlandırılan en basit algoritma, görüntünün her bir “bit” ini analiz eder ve kalıpları arar.

Çalışmaları perspektife koymak için, tek bir kilobayt yaklaşık 8,000 bite sahiptir ve kullandığımız çoğu görüntü tipik olarak onlarca (veya yüzlerce ) kilobayttır.

Ufukta güneş ayarı olan bir rıhtım.
Görüntü boyutu ön sıkıştırma: 245 KB. Görüntü boyutu sonrası sıkıştırma: 199 KB.

Görüntüler sayı matrisine dönüştürülebilir. Görüntü sıkıştırma algoritması, bir sıradaki on sıfır gibi bir kalıbı tanımladığında, on tane sıfırın sırasını belirtmek için tüm sıra 10:0 ile değiştirilir. Bu görüntü sıkıştırma yöntemi, diğerleri kadar etkili olmasa da, sıkıştırmanın nasıl başarılabileceğine dair basit bir fikir verir.

Görüntü Sıkışmasının Neden Önemli?

Görüntü sıkıştırma internetin ortaya çıkışından bu yana önemli olmuştur. Daha küçük görüntülerin her zaman daha iyi olduğu belirli senaryolara bir bakalım.

1. Hız:  Şişirilmiş ve büyük boyutlu görüntüler, sitenizin yüklenme süresini olumsuz yönde etkiler.

2. Mobil Kullanıcılar:  Kissmetrics’e göre , mobil internet kullanıcılarının%73’ü,  yüklenmesi çok yavaş olan bir web sitesiyle karşılaştıklarını söylüyor. Bu ise kullanıcıların siteden hemen çıkmasına sebep oluyor.

3. Dönüşüm Oranları:  Sıkıştırılmamış görüntüler web sitelerinin yavaş açılmasına sebep oluyor ve araştırmalar, sayfa yükleme süresindeki 1 saniyelik bir gecikmenin yapılan analizlere göre ziyaretçilerde %7’lik bir kayba ve %11 daha az sayfa gösterilmesine neden olabileceğini gösteriyor.

4. Arama Motoru Sıralaması:  Google, site hızını algoritmalarında resmi bir sıralama faktörü olarak kabul eder. Sitenizin sayfalarındaki görüntüleri sıkıştırmak, daha iyi bir sıralama elde etme şansını artıracaktır.

Kayıpsız Sıkıştırma ve Kayıplı Sıkıştırma

Eğer bir görüntü sıkıştırma aracı kullandıysanız, muhtemelen ‘kayıpsız sıkıştırma’ ve ‘kayıplı sıkıştırma’ terimlerini biliyorsunuzdur. Her iki tip arasındaki farkın ne olduğunu merak ettiniz mi? Hadi bulalım.

Kayıpsız Sıkıştırma

Görüntünüz için kayıpsız sıkıştırmayı seçtiğinizde, dosyanın sıkıştırılmasından sonra görüntünün her bir bitinin kurtarılabileceği anlamına gelir – resmin verileri tamamen geri yüklenir. Kayıpsız dosya tipinin bir örneği PNG’dir.

WP Smush, mümkün olan en iyi kayıpsız sıkıştırmayı sağlamak için birden çok yöntem kullanır.

Kayıplı Sıkıştırma

Kayıpsız sıkıştırmanın aksine, kayıplı sıkıştırma, görüntünün verilerinin sıkıştırma sırasında kalıcı olarak kaldırıldığı bir mekanizma üzerinde çalışır. Görüntünün sıkıştırılması durumunda sadece orijinal verilerin bir kısmını restore edecektir. JPEG dosyaları olarak kaydedilen görüntüler genellikle kayıplı sıkıştırma kullanır.

New York silüetinin sıkıştırılmamış ve sıkıştırılmış görüntüsü birleştirildi.
Sağdaki görüntü sıkıştırılmış (kayıplı) ve ~ 100 KB daha az boyuttadır.

Çevrimiçi Görüntü Dosya Türlerini Sıkıştırmak

Birçok farklı görüntü dosyası türü vardır ve bunlar “raster grafikler” veya “vektör grafikleri” olarak kategorilere ayrılabilir. Bu makalenin amacı için, odağımızı raster grafiklerle sınırlandırıyoruz.

Raster grafikler evrensel kabul görmüş ve bulabileceğiniz hemen hemen tüm tarayıcılarda desteklenmektedir. Ama optimizasyon açısından, vektörler kadar kolay değiller.

  1. GIF’ler Küçük dosya boyutlarına, saydamlık moduna ve sınırlı bir renk paletine sahiptir. Kayıpsız sıkıştırma temelleri, çok az optimizasyona olanak tanır.
  2. JPEG’ler Geniş bir renk yelpazesine sahip fotoğrafik görüntüleri görüntülemek için kullanılır. Kayıp sıkıştırma temelleri nedeniyle ağır optimizasyona uğrayabilirler.
  3. PNG’ler (Taşınabilir Ağ Grafikleri) mükemmel görüntü kalitesi ve tam saydamlık desteği ile bilinir. Bu dosya türleri, kayıpsız sıkıştırma sağlar.

WP Smush ile Görüntü Sıkıştırma

WP Smush eklentisi geliştiricileri WP Smush’ı yeniden tasarlamaya başladılar. Daha büyük ve daha iyi bir yankı uyandırmak için  için yeni bir Smush API’si ve yepyeni bir bulut yapılandırması oluşturdular.

Basitçe söylemek gerekirse, WP Smush eskisinden daha iyi çalışır hale getirdiler. Eklentiyi yükledikten sonra, WordPress sitenize yüklediğiniz her resmi otomatik olarak ve güvenilir bir şekilde sıkıştırır. Eklenti, HTTPS sitelerinde mükemmel çalışır ve medya arşivinizdeki 50 adet’ e kadarolan görüntüyü bir tıkla toplu olarak sıkıştırmanızı sağlar.

Türkçe dil desteği de bulunan ÖDÜLLÜ WP Smush i incelemek ve ücretsiz kullanmak için burayı tıklayın.

Bir yorum

  1. Çok kullanışlı.
    Resim yükleyince otomatik olarak gerekli düzenlemeleri kendisi yapıyor 👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir