WordPress Site Hızlandırma | Full Rehber

WordPress Site Hızlandırma | Full Rehber

WordPress sitenizi hızlandırmak ister misiniz? Hızlı yüklenen sayfalar, kullanıcı deneyimini iyileştirir, sayfa görüntüleelerinizi artırır ve WordPress SEO’nuza yardımcı olur. Bu yazıda, WordPress performansını artırmak ve web sitenizi hızlandırmak için en kullanışlı WordPress hız optimizasyon ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

WordPress hızı ve performansı nasıl iyileştirilir?

Bu makale diğer yazılardan farklı bir niteliktedir. WordPress performans optimizasyonu için kapsamlı bir rehberdir.

Hızın neden önemli olduğu, WordPress sitenizi yavaşlatan şeyleri ve WordPress hızınızı hemen iyileştirmek için gerçekleştirebileceğiniz şeyler hakkında her şeyi anlatmaya çalıştık.

İşinizi kolaylaştırmak için, WordPress sitenizi hızlandırmak adına hazırladığımız kılavuzumuzda gezinmenize yardımcı olacak bir içindekiler tablosu oluşturduk.

İçindekiler

 

WordPress Siteniz için Hız Neden Önemli?

Araştırmalar 2000’den 2016’ya kadar ortalama insan dikkat süresinin 12 saniyeden 7 saniyeye düştüğünü gösteriyor.

Bir web sitesi sahibi olarak bunun sizin için anlamı nedir?

Kullanıcılara içeriğinizi göstermek ve onları web sitenizde kalmaya ikna etmek için çok az zamanınız var.

Yavaş bir web sitesi, kullanıcıların web sitenizi yüklemeden önce potansiyel olarak terk edeceği anlamına gelir.

StrangeLoop’un Amazon, Google ve diğer büyük siteleri içeren yaptığı bir araştırmada, sayfa yükleme süresinde 1 saniyelik bir gecikme, dönüşümlerde% 7 oranında kayıp, % 11 daha az sayfa görüntüleme ve müşteri memnuniyetinde % 16 oranında düşüşe yol açabildiği tesbit edilmiştir.

Hız web sitenizi nasıl etkiler?

Bunun da ötesinde, Google ve diğer arama motorları, yavaş web sitelerini arama sonuçlarında aşağı doğru iterek cezalandırmaya başladılar; bu durum yavaş web siteleri için daha düşük trafik anlamına geliyor.

Sonuç olarak, web sitenizden daha fazla trafik, abone ve gelir elde etmek istiyorsanız, WordPress web sitenizi HIZLI yapmalısınız!

WordPress Web Sitenizin Hızını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Genellikle işe yeni başlayanlar, web sitelerinde sorun olmadığını düşünürler çünkü kendi bilgisayarlarında web sitenizin yavaşlığını hissedemezsiniz. Bu çok büyük bir yanılgıdır.

Kendi web sitenizi sık sık ziyaret ettiğinizden, Chrome gibi modern tarayıcılar web sitenizi önbellekte saklar ve bir adres yazmaya başlar başlamaz otomatik olarak bellekten çeker. Bu işlem web sitenizin neredeyse anında yüklenmesini sağlar.

Ancak, web sitenizi ilk kez ziyaret eden normal bir kullanıcı aynı deneyime sahip olmayabilir.

Aslında, farklı coğrafi bölgelerdeki kullanıcılar tamamen farklı bir deneyime sahip olacaktır.

Bu nedenle IsItWP’nin WordPress hız testi gibi bir araç kullanarak web sitenizin hızını test etmenizi öneririz .

Web sitenizin hızını test etmenizi sağlayan ücretsiz bir çevrimiçi araçtır.

IsItWP hız testi aracı

Web sitesinizin hız testinizi yaptıktan sonra, hedefimizde olması gereken iyi bir web sitesi hızının ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz?

İyi bir sayfa yükleme süresi 2 saniyenin altında olmalıdır.

Bununla beraber, ne kadar hızlı yaparsanız o kadar iyidir.

Başa Dön ↑ ]

WordPress Web Sitenizi Ne Yavaşlatır?

Hız testi raporunuzda iyileştirme için birden fazla öneri bulunacaktır. Ancak, bu göstergeler çoğu yeni başlayanların anlaması zor olan teknik bir jargondur.

Web sitenizi yavaşlatan şeyin nedenini öğrenmek, performansınızı arttırmanın ve daha uzun vadeli kararlar almanın anahtarıdır.

Yavaş bir WordPress web sitesinin başlıca nedenleri:

 • Web Hosting – Web barındırma sunucunuz doğru şekilde yapılandırılmadığında web sitenizin hızına zarar verebilir.
 • WordPress Yapılandırması – WordPress siteniz önbelleğe alınmış sayfalar sunmuyorsa, sunucunuzu aşırı yükler ve web sitenizin tamamen yavaşlamasına veya çökmesine neden olur.
 • Sayfa Boyutu – Temelde web için optimize edilmemiş görüntüler.
 • Kötü Eklentiler – Kötü kodlanmış bir eklenti kullanıyorsanız, web sitenizi önemli ölçüde yavaşlatabilir.
 • Dış komut dosyaları – Reklamlar, yazı tipi yükleyicileri vb. dış komut dosyalarının da web sitenizin performansı üzerinde büyük etkisi olabilir.

Artık, WordPress web sitenizi neyin yavaşladığını bildiğinize göre, WordPress web sitenizi nasıl hızlandıracağınıza bir göz atalım.

İyi Bir Hosting Firmasının WordPress Hızı İçin Önemi

Kişisel WordPress hosting hizmeti web sitesi performansında çok önemli bir rol oynar. İyi bir paylaşımlı hosting sağlayıcısı , web sitenizin performansını için optimize etmek için ek önlemler alır.

Ancak, paylaşımlı sunucu kaynaklarını diğer birçok müşteriyle paylaşırsınız. Bu durum, eğer komşu siteniz çok fazla trafik alıyorsa, sizinde web sitenizin yavaşlamasına sebep olacak tüm sunucu performansını etkileyebilir.

Öte yandan, iyi yönetilen bir wordpress hosting hizmetini kullanmak size WordPress’i çalıştırmak için en iyi optimize sunucu yapılandırmalarını sunar. İyi yönetilen WordPress barındırma şirketleri, web sitenizi korumak için otomatik yedeklemeler, otomatik WordPress güncellemeleri ve daha gelişmiş güvenlik yapılandırmaları da sunar.

Şu yazıda türkiyedeki en iyi hosting firmaları ile ilgili yapılan çok başarılı bir analizi okuyabilirsiniz.

Başa Dön ↑ ]

WordPress’i Kolay Adımlarla Hızlandırma (Kodlama Yok)

Web sitenizin konfigürasyonunda değişiklik yapmanın, özellikle bir teknoloji uzmanı değilseniz yeni başlayanlar için korkunç bir düşünce olabileceğini biliyoruz.

Ama endişelenmeyin, yalnız değilsin. Binlerce WordPress kullanıcısının WordPress performansını artırmasına yardımcı olduk.

WordPress sitenizi birkaç tıklamayla nasıl hızlandıracağınızı göstereceğiz (kodlama gerekmez).

Talimatlara uyarak bunu yapabilirsiniz!

WordPress Önbellek Eklentisini Yükleme

WordPress sayfaları “dinamiktir”. Bu, birileri web sitenizdeki bir yazıyı veya sayfayı her ziyaret ettiğinde anında oluşturuldukları anlamına gelir.

Sayfalarınızı oluşturmak için, WordPress gerekli bilgileri bulmak, hepsini bir araya getirmek ve daha sonra bunları kullanıcıya göstermek için bir işlem yürütmek zorundadır.

Bu işlem çok fazla adım içerir ve aynı anda birden fazla kişi sitenizi ziyaret ettiğinizde web sitenizi gerçekten yavaşlatabilir.

Bu yüzden WordPress sitenizde önbellek eklentisi kullanmanızı öneririz. Önbelleğe alma, WordPress sitenizi 2x’ten 5x’e kadar daha hızlı bir hale getirebilir.

İşte böyle çalışıyor:

Her seferinde tüm sayfa oluşturma işleminden geçmek yerine, önbellek eklentiniz ilk yüklemeden sonra sayfanın bir kopyasını oluşturur ve ardından önbelleğe alınmış sürümü sonraki her kullanıcıya sunar.

Sayfa önbelleğe alma

Yukarıdaki grafiklerde görebileceğiniz gibi, bir kullanıcı WordPress sitenizi ziyaret ettiğinde, sunucunuz bir MySQL veritabanından ve PHP dosyalarınızdan bilgi alır. Daha sonra hepsini bir arada sunan ve kullanıcıya sunulan HTML içeriğine yerleştirir.

Bu iş Uzun bir işlemdir, ancak önbelleğe almayı kullandığınızda çoğunu atlayabilirsiniz.

Çok sayıda iyi WordPress önbellek eklentisi var, ancak WP Rocket (premium) veya WP Super Cache (ücretsiz) eklentisini kullanmanızı öneririz .

WordPress sitenize WP Super Cache kurulumu ve kurulumu hakkında adım adım kılavuzumuza göz atın . Kurulumu zor değil ve ziyaretçileriniz arasındaki farkı anlayacaksınız.

Türkiyede pek çok WordPress hosting şirketi de önbellekleme çözümleri sunmaktadır.

Başa Dön ↑ ]

Sitenizin Hızınızı Arttırmak İçin Görüntüleri Optimize Edin

Görüntüleri hız için optimize etme

Görüntüler, içeriğinize hayat verir ve etkileşimin artmasına yardımcı olur. Araştırmacılar renkli görseller kullanmanın insanların içeriğinizi % 80 daha büyük olasılıkla okumaya teşvik ettiğini açıklıyor.

Bununla birlikte, görüntüleriniz optimize edilmezse, o zaman yardım etmekten ziyade size acı verebilir. Aslında, optimize edilmemiş görüntüler acemi web sitelerinde gördüğümüz en yaygın hız sorunlarından biridir.

Doğrudan telefonunuzdan veya kameranızdan bir fotoğraf yüklemeden önce, resimlerinizi web için optimize etmek için fotoğraf düzenleme yazılımı kullanmanızı öneririz.

Orijinal formatlarında, bu fotoğraflar çok büyük dosya boyutlarına sahip olabilir. Ancak, resim dosyası formatına ve düzenleme yazılımınızda seçtiğiniz sıkıştırmaya bağlı olarak , resim boyutunu 5 kata kadar azaltabilirsiniz.

Akademi Tasarım’da sadece iki resim formatı kullanıyoruz: JPEG ve PNG.

Şimdi merak ediyor olabilirsiniz: fark nedir?

Eh, PNG resim biçimi sıkıştırılmamış olduğunu. Bir görüntüyü sıkıştırdığınızda bazı bilgileri kaybeder, bu nedenle sıkıştırılmamış bir görüntü daha ayrıntılı olarak daha yüksek kalitede olur. Olumsuz tarafı, daha büyük bir dosya boyutudur, bu yüzden yüklenmesi daha uzun sürer.

Öte yandan, JPEG , resim kalitesini biraz düşüren sıkıştırılmış bir dosya formatıdır, ancak boyut olarak önemli ölçüde daha küçüktür.

Peki hangi görüntü formatını seçeceğimize nasıl karar veririz?

 • Fotoğrafımız veya resmimiz çok farklı renklere sahipse JPEG kullanırız.
 • Daha basit bir görüntüse veya saydam bir görüntüye ihtiyacımız varsa, PNG kullanırız.

Resimlerimizin çoğu JPEG.

Aşağıda, yukarıda kullanılan StrangeLoop görüntüsü için kullanabileceğimiz dosya boyutlarının ve farklı sıkıştırma aracının bir karşılaştırma tablosu verilmiştir.

Görüntü hız şeması

Grafikte de görebileceğiniz gibi, kullandığınız görüntü formatı web sitesi performansında çok büyük bir fark yaratabilir.

Photoshop ve diğer popüler düzenleme araçlarını kullanarak görüntülerinizi tam olarak nasıl optimize edebileceğinize dair kaliteden ödün vermeden ayrıntılı bilgi için, web için optimize edilmiş görüntülerin nasıl kaydedileceği konusunda adım adım kılavuzumuza bakın .

Başa Dön ↑ ]

WordPress Performans Optimizasyonu En İyi Uygulamaları

Bir önbellek eklentisi kurduktan ve resimlerinizi optimize ettikten sonra, sitenizin çok daha hızlı yüklenmeye başlayacağını fark edeceksiniz.

Ancak, web sitenizi olabildiğince hızlı tutmak istiyorsanız, aşağıda listelenen en iyi uygulamaları kullanmanız gerekir.

Bu ipuçları çok teknik değil, bu yüzden bunları uygulamak için herhangi bir kod bilmenize gerek yok. Ancak bunları kullanmak, web sitenizi yavaşlatan sık karşılaşılan sorunları önler.

WordPress Sitenizi Güncel Tutun

WordPress'i güncel tutun

İyi hazırlanmış bir açık kaynak projesi olarak, WordPress sık sık güncellenmektedir. Her güncelleme yalnızca yeni özellikler sunmakla kalmaz, aynı zamanda güvenlik sorunlarını ve hataları da giderir. WordPress temanız ve eklentilerinizde de düzenli güncellemeler olabilir.

Bir web sitesi sahibi olarak, WordPress sitenizi, temanızı ve eklentilerinizi en son sürümlere güncel tutmak sizin sorumluluğunuzdadır. Bunu yapmamak sitenizi yavaş ve güvenilmez hale getirebilir ve güvenlik tehditlerine karşı savunmasız bırakmanıza neden olabilir.

Güncellemelerin önemi hakkında daha fazla bilgi için, neden her zaman en son WordPress sürümünü kullanmanız gerektiğiyle ilgili makalemize bakın .

Başa Dön ↑ ]

Arka Plan İşlemlerini Optimize Edin

WordPress’teki arka plan işlemleri, WordPress sitenizin arka planında çalışan zamanlanmış görevlerdir. Aşağıda bir WordPress sitesinde çalışan arka plan görevlerinden bazıları verilmiştir:

 • WordPress Yedekleme eklentisi görevleri
 • WordPress cron işleri; zamanlanmış yayınlar yayınlamak için
 • Güncellemeleri kontrol etmek için WordPress cron işleri
 • Arama motorları ve diğer tarayıcılar; içerik getirmeye çalışıyor

Zamanlanmış yayınlar ve güncellemeler için cron işleri gibi görevlerin web sitesi performansı üzerinde en az etkisi vardır.

Ancak, yedekleme eklentileri ve arama motorları tarafından aşırı tarama gibi diğer arka plan işlemleri bir web sitesini yavaşlatabilir.

Yedekleme eklentileri için, WordPress yedekleme eklentinizin yalnızca web sitenizdeki trafik yoğunluğu sırasında çalışmadığından emin olmanız gerekir . Ayrıca, yedeklenmesi gereken sıklık ve veri sıklığını ayarlamanız gerekir.

Örneğin, yalnızca haftada iki kez yeni içerik yayınlarken günlük bir yedekleme oluşturuyorsanız, bunu ayarlamanız gerekir.

Tarama için Google Arama konsolundaki tarama raporlarınıza göz atmanız gerekir. Hatalarla sonuçlanan sık taramalar, web sitenizin yavaşlamasına veya yanıt vermemesine neden olabilir.

Bizim Bkz tamamlandı Google Arama Konsolu kılavuzu başlayanlar tarama hızını ayarlamak öğrenmek için.

Başa Dön ↑ ]

Ana Sayfa ve Arşivlerde Özet Kullanın

Alıntıları kullanarak

Varsayılan olarak, WordPress ana sayfanızdaki ve arşivlerinizdeki her makalenin tam içeriğini görüntüler. Bu, ana sayfanız, kategorileriniz, etiketleriniz ve diğer arşiv sayfalarınızın daha yavaş yükleneceği anlamına gelir.

Bu sayfalarda tam makale göstermenin diğer bir dezavantajı, kullanıcıların asıl makaleyi ziyaret etme gereği duymamalarıdır. Bu sayfa görüntülemelerinizi ve kullanıcılarınızın sitenizde geçirdiği süreyi azaltabilir.

Arşiv sayfaları için yükleme sürenizi hızlandırmak amacıyla sitenizi tam içerik yerine alıntılar gösterecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Kullanıcı panelinde şu adımları takip ederek bunu ayarlayabilirsniz. Ayarlar »Okuma  ve Beslemedeki her yazı için, göster: burada tam metin yerine Özet’i seçiyoruz.

WordPress hızını artırmak için tam metin yerine alıntıları görüntüleyin

Özetlerin görüntülenmesinin avantajları ve dezavantajları hakkında daha fazla bilgi için, WordPress arşiv sayfalarınızdaki tam yazılan veya özet (alıntı) hakkındakimakalemize bakın .

Başa Dön ↑ ]

Yorumları Sayfalara Böl

Yorumları sayfalandır

Blog yayınlarınızla ilgili çok fazla yorumunuz mu var? Tebrikler! Bu, hedeflenen bir izleyici kitlesinin harika bir göstergesi.

Ancak bu bir olumsuzluğa sebep olmamalıdır. Tüm bu yorumları yüklemek sitenizin hızını etkileyebilir.

WordPress bunun için bize bir kolaylık sunuyor. Ayarlar »Tartışma bölümüne gidin ve “Yorumları sayfalara böl” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin.

Sayfalarda yorumları kır

Daha ayrıntılı talimatlar için, WordPress’teki yorumların nasıl sayfalandırılacağınailişkin kılavuzumuza bakın .

Başa Dön ↑ ]

Bir İçerik Teslim Ağı (CDN) kullanın

Farklı coğrafi bölgelerdeki kullanıcıların sitenizde farklı yükleme süreleri yaşayabileceğini yukarıda belirttiğimizi hatırlıyor musunuz?

Bunun nedeni web barındırma sunucularınızın konumunun site hızınızı etkileyebilmesidir.

Örneğin, web barındırma şirketinizin Türkiyedeki sunucularına sahip olduğunu varsayalım. Ayrıca Türkiyede bulunan bir ziyaretçi genellikle Amerika’daki bir ziyaretçiden daha hızlı yükleme süreleri görecektir.

Bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanmak, tüm ziyaretçileriniz için yükleme sürelerini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Bir CDN, dünyanın her yerindeki sunuculardan oluşan bir ağdır. Her sunucu, web sitenizi oluşturmak için kullanılan “statik” dosyaları saklar.

Bu statik dosyalar, yukarıda açıklandığı gibi “dinamik” olan WordPress sayfalarınızın aksine, resim, CSS ve JavaScript gibi değişmeyen dosyaları içerir.

Bir CDN kullandığınızda, bir kullanıcı web sitenizi her ziyaret ettiğinde, hangi sunucunun kendisine en yakın olduğu statik dosyalara sunulur. Kendi web barındırma sunucunuz da daha hızlı olacaktır çünkü CDN işlerin çoğunu yapıyor.

Bu infografikte nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

CDN nedir?

Başa Dön ↑ ]

Ses / Video Dosyalarınızı Doğrudan WordPress’e Yüklemeyin

YouTube gibi video barındırma hizmetlerini kullanın

WordPress sitenize ses ve video dosyalarını doğrudan yükleyip ve otomatik olarak bir HTML5 oynatıcı şeklinde kullanabilirsiniz.

Ama bunu asla yapmamalısın!

Ses ve videoların barındırılması bant genişliğine mal olur. Web barındırma şirketinize fazladan ücret ödeyebilirsiniz veya planınız “sınırsız” bant genişliği içeriyor olsa bile sitenizi tamamen doldurabilir.

Büyük medya dosyalarının barındırılması yedekleme boyutlarınızı büyük ölçüde artırır ve WordPress’i yedekten geri yüklemenizi zorlaştırır .

Bunun yerine, YouTube, Vimeo , DailyMotion, SoundCloud vb. Gibi bir ses ve video barındırma hizmeti kullanmalısınız .

WordPress yerleşik bir video gömme özelliğine sahiptir, böylece videonuzun URL’sini doğrudan gönderip, kopyalayıp yapıştırabilir ve otomatik olarak gömebilirsiniz.

WordPress’e video yerleştirme kılavuzumuzda nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinin .

Başa Dön ↑ ]

Hız İçin Optimize Edilmiş Bir Tema Kullanın

Hız için optimize edilmiş bir tema seçin

Web siteniz için bir tema seçerken, hız optimizasyonuna özellikle dikkat etmek önemlidir. Bazı güzel ve etkileyici görünen temalar aslında kötü kodlanmış olabilir ve sitenizi yavaşlatabilir.

Karmaşık düzenler, gösterişli animasyonlar ve diğer gereksiz özellikler ile şişirilmiş bir tema seçmekten daha basit bir tema kullanmak genellikle daha iyidir. Bu özellikleri her zaman kaliteli WordPress eklentileri kullanarak ekleyebilirsiniz.

Ne arayacağınız konusunda tavsiyeler için mükemmel WordPress temasını seçme hakkındaki makalemize de bakabilirsiniz.

Yeni temanızı etkinleştirmeden önce, sorunsuz bir geçiş için WordPress temanızı nasıl doğru şekilde değiştireceğinize dair kılavuzumuza bakın .

Başa Dön ↑ ]

Daha Hızlı Eklentiler Kullanın

Web siteniz için daha hızlı eklentiler seçin

Zayıf kodlanmış WordPress eklentileri, sitenizin ihtiyacı olsun veya olmasın, genellikle çok fazla şişkinlik yapar. Bu, sayfa yükleme hızınızı artırır ve sitenizi yavaşlatır.

En iyi eklentileri seçmenize yardımcı olmak için, sık sık uzman WordPress eklenti vitrinlerini seçtik. Kullanım kolaylığı, kullanıcı deneyimi ve en önemlisi performansa özel önem veriyoruz.

Aşağıda en yaygın WordPress eklentisi kategorileri için seçtiklerimizden bazıları bulunmaktadır.

 • WPForms – WordPress için en hızlı ve en yeni kullanıcı dostu iletişim formu eklentisi .
 • Soliloquy – Sitenize kaydırıcılar eklemek istiyorsanız, Soliloquy performans ve özellikler açısından en iyi WordPress kaydırıcı eklentisidir .
 • Envira Gallery – Fotoğraf galerisi eklentileri WordPress’i de yavaşlatabilir. Testleri yaptık ve Envira Gallery’yi WordPress için en hızlı fotoğraf galerisi eklentisi olarak gördük .
 • Paylaşılan Sayımlar – Sosyal medya eklentileri ek komut dosyaları yükler ve bu kadar zarif değil. Paylaşılan Sayımlar, WordPress için en hızlı Sosyal medya eklentilerinden biridir.

Kendi önerilerimiz dışında, kendi testlerinizi yapabilirsiniz. Performans üzerindeki etkisini karşılaştırmak için bir eklenti kurmadan önce ve sonra hız testlerini yapmanız yeterlidir.

Başa Dön ↑ ]

Hız için İnce Ayarlı WordPress (Gelişmiş)

Yukarıda listelenen WordPress optimizasyonu en iyi uygulamalarını ve temel hız ipuçlarını kullanarak, sitenizin yükleme sürelerinde büyük bir gelişme görmelisiniz.

Mümkün olan en yüksek hızı elde etmek istiyorsanız, birkaç değişiklik daha yapmak gerekebilir.

Aşağıdaki ipuçları biraz daha tekniktir, bazıları site dosyalarınızı değiştirmenizi veya PHP ile ilgili temel bir anlayışa sahip olmanızı gerektirir . Durumda önce sitenizi yedeklediğinizden emin olmak istersiniz .

Uzun Gönderileri Sayfalara Böl

Sayfalardaki uzun yayınları böl

Okuyucular, daha uzun ve daha derin olan blog gönderilerini sevme eğilimindedir. Uzun mesajlar bile arama motorlarında daha üst sıralarda yer alma eğilimindedir.

Ancak, çok sayıda resimle uzun form makaleler yayınlıyorsanız, yükleme sürelerinizi etkileyebilir.

Bunun yerine, uzun yayınlarınızı birden fazla sayfaya bölmeyi düşünün.

WordPress, bunu yapmak için yerleşik bir işlevsellik ile birlikte gelir. <!––nextpage––> Etiketi, makalenize bir sonraki sayfaya bölmek istediğiniz yere eklemeniz yeterlidir . Makaleyi bir sonraki sayfaya da bölmek istiyorsanız bunu tekrar yapın.

Daha ayrıntılı talimatlar için, sayfa pagination sonrası öğreticimize bakın – WordPress gönderilerini nasıl birden fazla sayfaya ayırma .

Başa Dön ↑ ]

Harici HTTP İsteklerini Azaltın

Etki alanları arası HTTP isteklerini azaltın

Birçok WordPress eklentisi ve teması, diğer web sitelerinden her türlü dosyayı yükler. Bu dosyalar komut dosyalarını, stil sayfalarını ve Google, Facebook, analytics servisleri vb. Gibi harici kaynaklardan gelen görüntüleri içerebilir.

Bunlardan birkaçını kullanmak sorun değil. Bu dosyaların çoğu mümkün olduğunca çabuk yüklenecek şekilde optimize edilmiştir, bu yüzden onları kendi web sitenizde barındırmaktan daha hızlıdır.

Ancak eklentileriniz bu isteklerin çoğunu yerine getiriyorsa web sitenizi önemli ölçüde yavaşlatabilir.

Tüm bu harici HTTP isteklerini, komut dosyalarını ve stilleri devre dışı bırakarak veya bir dosyada birleştirerek azaltabilirsiniz. Eklentilerinizin CSS dosyalarını ve JavaScript’i nasıl devre dışı bırakacağınıza dair bir öğretici .

Başa Dön ↑ ]

Veritabanı Aramalarını Azaltın

Veritabanı aramalarını azalt

Not: Bu adım biraz daha tekniktir ve temel PHP ve WordPress şablon dosyaları bilgisi gerektirir .

Ne yazık ki, çok sayıda kötü kodlanmış WordPress teması var. WordPress standart uygulamalarını yok sayarlar ve doğrudan veritabanı çağrıları veya veritabanına çok fazla gereksiz istek gönderirler. Bu, sunucunuza yapılacak çok fazla iş vererek onu yavaşlatabilir.

İyi kodlanmış temaların bile, yalnızca blogunuzun temel bilgilerini almak için veritabanı aramalarını yapan bir kodu olabilir.

Bu örnekte, her gördüğünüzde <?php, yeni bir veritabanı çağrısının başlangıcı:

1

2

3

4

<html xmlns=”http://www.w3.org/1999/xhtml” dir=”<?php language_attributes(); ?>”>

<head profile=”http://gmpg.org/xfn/11″>

<meta http-equiv=”Content-Type” content=”<?php bloginfo(‘html_type’); ?>

charset=<?php bloginfo(‘charset’); ?>” />

Bunun için tema geliştiricilerini suçlayamazsın. Sitenizin hangi dilde olduğunu öğrenmenin başka bir yolu yoktur.

Ancak sitenizi bir alt tema kullanarak özelleştiriyorsanız, bu veritabanı aramalarını azaltmak için bu veritabanı aramalarını özel bilgilerinizle değiştirebilirsiniz.

1

2

3

<html xmlns=”http://www.w3.org/1999/xhtml” dir=”ltr”>

<head profile=”http://gmpg.org/xfn/11″>

<meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=UTF-8″ />

Statik bilgilerle kolayca değiştirilebilecek örnekler için ana temanızı inceleyin.

Başa Dön ↑ ]

WordPress Veritabanını Optimize Edin

WordPress veritabanı optimizasyonu

WordPress’i bir süre kullandıktan sonra, veritabanınız muhtemelen daha fazla ihtiyacınız olmayan birçok bilgiye sahip olacaktır. Gelişmiş performans için, tüm bu gereksiz bilgilerden kurtulmak için veritabanınızı optimize edebilirsiniz.

Bu WP-Sweep eklentisi ile kolayca yönetilebilir . WordPress veritabanınızı çöpe atılan yazılar, revizyonlar, kullanılmayan etiketler, vb. Şeyleri silerek temizlemenizi sağlar. Ayrıca, veritabanınızın yapısını sadece bir tıklamayla optimize eder.

Gelişmiş performans için WordPress veritabanınızı nasıl optimize edeceğiniz ve temizleyeceğinize dair kılavuzumuza bakın .

Başa Dön ↑ ]

Sınır Sonrası Revizyonları

WordPress'te post revizyonları sınırlayın

Post revizyonlar WordPress veritabanınızda yer kaplar. Bazı kullanıcılar, revizyonların eklentiler tarafından çalıştırılan bazı veritabanı sorgularını da etkileyebileceğine inanmaktadır. Eklenti özellikle yazı revizyonlarını dışlamazsa, gereksiz yere arama yaparak sitenizi yavaşlatabilir.

WordPress’in her makale için tuttuğu revizyon sayısını kolayca sınırlayabilirsiniz. Basitçe bu kod satırını wp-config.php dosyasına ekleyin.

1 define( ‘WP_POST_REVISIONS’, 4 );

Bu kod WordPress’i, her yazı veya sayfanın yalnızca son 4 düzeltmesini kaydetmenizi ve eski düzeltmeleri otomatik olarak atmasını sağlar.

Başa Dön ↑ ]

Hotlinking ve İçeriğinizin Leaching devre dışı bırakılması

WordPress'te görüntü hırsızlığını önleme

WordPress sitenizde kaliteli içerik oluşturuyorsanız, üzücü gerçek şu ki muhtemelen er ya da geç çalınacaktır.

Bunun bir yolu, diğer web sitelerinin, kendi web sitelerine yüklemek yerine, resimlerinizi doğrudan web sitenizdeki URL’lerinden sunmasıdır. Aslında, web barındırma bant genişliğinizi çalıyorlar ve bunun için gösterilecek trafik elde edemiyorsunuz.

WordPress sitenizdeki görüntülerin hotlinkingini engellemek için basitçe bu kodu .htaccess dosyasına ekleyin.

1

2

3

4

5

6

#disable hotlinking of images with forbidden or custom image option

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?akademitasarim.com [NC]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com [NC]

RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ – [NC,F,L]

Not: akademitasarim.com adresini kendi etki alanınızla değiştirmeyi unutmayın.

Ayrıca , WordPress’te görüntü hırsızlığını önlemek için 4 yol gösteren makalemizi de kontrol etmek isteyebilirsiniz .

Bazı içerik kazıma web siteleri, içeriğinizi RSS yayınınızdan çalmak suretiyle otomatik olarak yayınlar oluşturur . Otomatik içerik hırsızlığı ile başa çıkma yolları için WordPress’te blog içeriğinin kazınmasını önleme kılavuzumuza göz atabilirsiniz .

Başa Dön ↑ ]

Gerekirse Tembel Yükleme kullanın

WordPress'te tembel yükleme kullan

Blog yazılarınıza birçok resim, birden fazla video gömme ve fotoğraf galerisi eklerseniz, siteniz tembel yükleme işleminden yararlanabilir.

Tüm resimlerinizi ve videolarınızı bir kerede yüklemek yerine, tembel yükleme yalnızca kullanıcının ekranında görünecekleri indirir. Diğer tüm görüntüleri ve video gömmelerini yer tutucu görüntüyle değiştirir.

Bir kullanıcı aşağı kaydırdıkça, web siteniz şimdi tarayıcının görüntüleme alanında görünen resimleri yükler. Görüntüleri, videoları ve hatta WordPress yorumlarını ve gravatarlarını tembel olarak yükleyebilirsiniz.

Görüntüler, iç çerçeveler ve videolar için Lazy Load by WP Rocket eklentisini kullanabilirsiniz. WordPress yorumları için WordPress’teki yorumların nasıl tembelleştirileceğine ilişkin kılavuzumuza bakın .

Başa Dön ↑ ]

DNS Düzeyi Web Sitesi Güvenlik Duvarı kullanın

DNS düzeyinde güvenlik duvarı kullanın

Bir WordPress güvenlik duvarı eklentisi , kaba kuvvet saldırılarını , saldırı girişimlerini ve kötü amaçlı yazılımları engellemenize yardımcı olur . Ancak, tüm güvenlik duvarı eklentileri aynı değildir.

Bazıları web sitenizde yayınlanır. Bu, güvenlik için etkilidir, ancak performans için uygun değildir.

Bu nedenle Sucuri veya Cloudflare gibi bir DNS seviyesi güvenlik duvarı kullanmanızı öneririz . Bu güvenlik duvarları, web sitenize ulaşmadan önce gizli istekleri engeller.

Başa Dön ↑ ]

Eklenti olmadan HTTPS / SSL Hatalarını Düzeltme

Karışık içerik hatasını düzeltmek için inceleme aracını kullanma

Sitenizi HTTPS / SSL olarak değiştiriyorsanız , karışık içerik hatalarıyla karşılaşmanız olasıdır .

Bunu düzeltmenin en kolay yolu Really Simple SSL gibi bir eklenti kurmaktır . Ancak, sorun bu eklentilerin önce tüm URL’leri yakalaması, ardından kullanıcının tarayıcılarına göndermeden önce bunları HTTPS olarak değiştirmesidir.

Bunun küçük ama göze çarpan bir performans etkisi var. Tüm URL’leri manuel olarak düzelterek bunu azaltabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için WordPress’teki genel SSL sorunlarının nasıl çözüleceği ile ilgili makalemize bakın .

Başa Dön ↑ ]

En Son PHP Sürümünü Kullan

WordPress, çoğunlukla PHP programlama dilinde yazılmıştır. Bir sunucu tarafı dili, yani yüklü olduğu ve barındırma sunucunuzda çalıştığı anlamına gelir.

Tüm iyi WordPress hosting şirketleri, sunucularında en kararlı PHP sürümünü kullanır. Ancak, barındırma şirketinizin biraz daha eski bir PHP sürümü çalıştırması mümkündür.

Yeni PHP 7, öncekilerden iki kat daha hızlı. Bu, web sitenizin avantaj sağlaması gereken büyük bir performans artışı.

Sürüm Bilgisi eklentisini yükleyip etkinleştirerek sitenizin hangi PHP sürümünü kullandığını görebilirsiniz .

Etkinleştirildiğinde, eklenti PHP sürümünüzü WordPress admin panelinizin altbilgisi alanında gösterecektir.

WordPress yönetici panelindeki PHP sürümü

Web siteniz PHP 7’den daha düşük bir sürüm kullanıyorsa, barındırma sağlayıcınızdan sizin için güncellemesini isteyin. Bunu yapamazlarsa, yeni bir WordPress hosting şirketi bulma zamanı .

Başa Dön ↑ ]

Bu kadar!

Umarız bu makale wordpress hızını ve performansını nasıl geliştireceğinizi öğrenmenize yardımcı olmuştur.

Şimdi devam et ve bu teknikleri dene. Bu en iyi uygulamaları uygulamadan önce ve sonra web sitenizin hızını test etmeyi unutmayın. Bu değişikliklerin WordPress performansınızı artıracağına şaşıracaksınız.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir